Sukienka z prześcieradła Burda 5/2013 - tutorial

Tym razem czas na sukienkę.
Użyłam wykroju z Burdy 5/2013 model 102 ale odrazu uprzedzam że z oryginałem niewiele ma wspólnego :)
Powstała z prześcieradła, niestety było chyba zbyt sztywne i po pierwszej przymiarce stwierdziłam że uszyłam sobie worek na kartofle :) Próbowałam się ratować jak mogłam i poniżej chciałabym przedstawić moją wersję sukienki z Burdy.

Potrzebne rzeczy:
- materiał (uwolnione prześcieradło)
- zamek (uwolniony)
- tasiemka (uwolniona)
- nici

Prześcieradło:

Odrysowujemy na materiale wykrój. Przód i tył na podwójnie złożonym materiale.  Lub tak jak ja odrazu całość.Wykrojony przód i tył. Wykrawamy również ramiączka.Przód układamy na tyle prawymi stronami do środka. Zszywamy boki. Następnie doczepiamy ramiączka do przodu oraz do tyłu również prawymi stronami do środka i przyszywamy.Podkrój pachy można podłożyć i przeszyć lub tak jak przyfastrygować tasiemkęa następnie przeszyćwywinąć i ponownie przeszyć

Dekolt marszczymy spinając co jakiś czas szpileczkamiPrzeszywamyNiestety po uszyciu okazało się że jest to idealny worek na kartofle :) Materiał jest zdecydowanie nieodpowiedni do tego modelu.Więc obcięłam dół:Wykroiłam dół z półkola. Zastanawiam się tylko czy ta po lewej to pomocnik czy raczej przeszkadzacz :)Zszywamy bok spódnicy.Na całym dole przyczepiamy szpileczkami tasiemkę następnie przeszywamywywracamy, podwijamy, fastrygujemy (prawie 3 metry fastrygi)i przeszywamyRobimy zakładki przodu i tyłu.

Dół spódnicy przykładamy prawą stroną do prawej strony góry. Przyszywamy.

Dekolt i podkrój tyłu tak samo robimy jak dół sukienki, przyczepiamy tasiemkę, przeszywamy, wywracamy, podkładamy i znowu przeszywamy.Dopasowujemy i przyszywamy zamek. Tak, będzie farbowana wcale nie sądzę że do białej sukienki dopasowany jest zielony zamek :)

GOTOWEOczywiście nie byłabym sobą gdybym nie zafarbowała :)Podczas farbowania kolor skojarzył mi się z habitem więc dolałam od razu żółtej używanej farby z poprzedniego farbowania (po użyciu przelewam do plastikowej butelki, nigdy nie wiadomo kiedy się przyda). No i zdecydowanie lepszy kolor, choć trudny do określenia, mi się bardzo podoba :) Najważniejsze że równomiernie się zafarbowała sukienka.


Zdjęcia w plenerze: Dawid Kacmajor